Projekt „Ż” (In memory of Zuzanna Ginczanka)

Project „Ż”, 2018, Zuzanna Ginczanka. Only Happiness is Real Life exhibition view, Polish Modern Art Foundation, Adam Mickiewicz Literature Museum in Warsaw, Center for Urban History of East Central Europe in Lviv (curators Sarmen Belgarian, Sylwia Szymaniak) / photo: Bohdan Yemets

Projekt „Ż” jest obiektem, poetyckim zdarzeniem, które odnosi się do kolektywnego myślenia, duchowego spadku, do współczesnej wizualnej didżejki — Kto mówi o żydowskich korzeniach, polskości Żydówki, żydowskości Polki? Jest o ćwiczeniu się w wymowie, „ż”, bądź „ż”, będziesz „ż”, zawsze „ż”, pamiętaj „ż”, ktoś wie „ż”, ktoś zobaczy „ż”, dźwięków nie da się zastąpić.

Inspiracją do powstania dzieła jest życie dwóch kobiet o tym samym imieniu. Jest o wchodzeniu w role, o wymianie ról, emocjonalności, psychogeograficznym krajobrazie — Zuza Serce i Zuza Cynk, Zuza Góra i Zuza Miasto.
Postawione zostaje pytanie o samostanowienie i własność, o język i jego brak, brak który nie ma nic wspólnego z milczeniem, gdy samostanowienie jest niedozwolone, gdy w większościowym społeczeństwie wiele córek jest nieodpowiednich. Dla Zuzy Gincberg ojczyzną był język, dla Zuzy Hertzberg matczyzną jest siostrzeństwo.

Projekt składa się z kilku elementów: żydowskiej żywicy, przesiąku ostrzegawczego
przez rozprasowane załamania poszwy, pękniętego lustra, fraktalowej struktury, która przypomina uszkodzony nerw po postrzale zapisanym w miejscu kraju.

Projekt jest o tym, czego zawsze brakowało.
W Projekcie „Ż” artystki spoglądają sobie w oczy, od dzisiaj będzie bezpiecznie

1

2

3

4

5